Nebojte se cholesterolu 2

Vítejte na v pořadí druhém pokračování o cholesterolu.

Podiváme se na CAC sken a jeho využití při diagnostice celkového zdraví, ne jen z pohledu cholesterolu.
Jake jiné testy mohou být dobrým indikátorem zdraví a co před testem rozhodně dělat a nedělat
V neposlední řadě na co si ve světě statinu dát pozor.

Proč je měření vápníku(tedy urovně kalcifikace) důležité ?

Na rozdíl od klasického testu na cholesterol, CAC sken podává vizuální důkazy o arteriálním plaku.

Kalcifikace koronární tepny je ukazatelem rozvoje aterosklerózy – vyskytuje se výhradně v aterosklerotických arteriích a chybí v normální cévní stěně.

Jinými slovy, zda je váš cholesterol nízký, vysoký nebo někde uprostřed, máte-li detekovatelný koronární arteriální vápník, máte aterosklerózu.

Dalším důvodem měření spočívá v tom, že tyto plaky se mohou roztrhnout, následně odtrhnout od stěny tepny, tím ji zablokovat a přerušit průtok krve do srdce – což je jednosměrný srdeční záchvat.Divíte se, proč může vápník skončit v tepnách?

Hlavní důvod je ten, že to je jedna z cest, jak tělo opravuje poškozené cévy.
Rozhodně podle Ivora Cumminse a Jeffryho Gerbera, MD, vjejich knize Eat Rich, Live Long.

Tělo se pokouší určité poškození opravit tím, že vápník vloží do “nezdravých” oblastí arteriální stěny. Pakliže poškození pokračuje, tyto opravné procesy se zrychlují. Organismus se zoufale pokouší zastavit arteriální stěny dřív, než dojde k prasknutí. Takto rostoucí vápník se pak stává jednoznačným důkazem bezprostředního nebezpečí.

Samotný sken trvá jen 20 – 30 sekund, ale celý postup od začátku do konce trvá asi 10 – 15 minut.
Výsledky testů jsou obvykle uvedeny jako číslo nazvané Agatston. Toto číslo odráží měření celkové plochy ložisek vápníku a hustoty vápníku.

Sám jsem tento test nedávno absolvoval, abych se dozvěděl nejen stav kalcifikace mých tepen, ale ukázal vám všem, jak takový test vypadá a co mužete od výsledků očekávat.

Obr.1 Lékařská zprava

Chcete-li přejít na keto a nebo keto/LCHF už provozujete tak, strašákem číslo jedna je velmi vysoký cholesterol, ale co CAC sken ?

CAC skóre nulové?

Dokonce i když vaše skóre nulové není, ale je velmi nízké, máte o mnoho větší šanci, že vám nehrozí srdečně cévní onemocnění – na rozdíl od člověka, který má cholesterol sice nízký, ale míru kalcifikace vyšší.

Obr.3 měření a výsledek nejdůležitějších částí

Sluší se dodat, že i když nízké skóre CAC obecně naznačuje nízké riziko kardiovaskulárních příhod nebo onemocnění, 100 % záruku nikdy nemáme. Nestabilní koronární plaky náchylné k prasknutí se mohou vyskytovat i za nepřítomnosti vápníku. Vysoké skóre CAC jen zvyšuje pravděpodobnost, že máte usazené plaky, ale nezjistí konkrétní místa, kde by mohlo dojít k prasknutí nebo zablokování.

CAC vysoké skore ?

Na řadu přichází změna životního stylu. Konzumujte celé zdravé a šťastné potraviny. Celé ? Ano, potraviny tak jak nám je příroda dala, to znamená bez většího zásahu člověka. Zdravé ? Ano, zdravá potravina je taková, která slouží ne jako hmota k zaplnění žaludku, ale jako signalní materiál s výživovou hodnotu, kterou organismus využije.

CAC sken v česke republice ?

Ano, střediska už existuji. Viz. příklad tady:
https://www.affidea-praha.cz (není předmětem reklamy, jen vím o kvalitě tohoto zařízení, vyběr střediska je samožřejmě jen a jen na Vás)

Jaké krevní testu mohou pomoci k určení celkového zdraví ?

Zaměřil bych se na NMR(nukleární magneticka rezonance) je mnohem lepší, než cholesterolový profil.

Pokud si to můžete dovolit, stojí za to přidat ještě pár dalších testů k odběru krve. Přinejmenším doporučuji přidávat komplexní metabolický panel (CMP), inzulin a vysoce citlivou C-reaktivní bílkovinu (hsCRP). Chcete li pro sebe udělat ještě více, přidejte CBC , ApoA1, ApoB, Kortizol, test štítné žlázy, Vitamin B12, kyselina listova, kyselina močová, hbA1c a železo.

Čemu bychom se před testem na cholesterol měli raději vyhnout ?

Vyhněte se olejům z kokosu nebo MCT! Tyto jinak užasné látky se rychleji metabolizují na ketony, aniž by nejprve procházely krví jako lipidy. Což může neočekávaně zvýšit hladinu LDL.

Vyhněte se kávě.

Podle některých studii se ukazuje, že káva může mít vliv na lipolýzu a tím zvyšuje výsledný LDL cholesterol klidně i den či dva později.
Dodržujte předepsaný půst o délce alespoň 12 az 16 hodin pro přesnější výsledky.

Kontrola jídla.

Jistě mi dáte za pravdu, že hladina cholesterolu se neustále mění. Přímou úměru nacházíme v tom co jíme, jak se hýbeme, ale dokonce i v ročním období. Například v létě díky sluněčnému vitaminu D, čerstvé zelenině a zvýšenému výdeji při sportu, nebo jen tak na zahrádce vypadá celkový cholesterol, ale i vzájemné poměry daleko pozivněji(samozřejmě při udržení zdravých stravovacích návyků, což znamená bez cigaret, ci exesivního pití alkoholu apod).

Na druhou stranu v zimě je pohybu méně, notně zvýšená konzumace živočišných tuků, pramálo čerstvé zeleniny apod.

Testujete li se v období 3. měsiců doporučoval bych vést si malý zápis toho, co jste konzumovali, míru pohybu a samozřejmě sledovat různá onemocnění, zranění které mohou mít vliv na systematické záněty v rámci celého organismu a ty mají na hladinu cholesterolu velký vliv.

Musím se krátce vrátit k „léku“ STATIN.

Statiny do konce života??? Tak by měla vypadat budoucnost?

Všichni do jednoho víme, co je to neurodegenerativní onemocnění Alzheimer. A taky do jednoho víme, že na tuto nemoc nemáme lék. Alzheimera můžeme přelstít jedině prevencí.

Jak se říká: střecha by se měla opravovat, když svítí sluníčko.

Civilizační choroby, jako jsou neurodegerativní onemocnění, DM2, vysoký krevní tlak či chronicky zvýšený cholesterol zejména v důsledku systémového zánětu, jsou otázkou hlavně PREVENCE = životního stylu. Je na nás, jak se k celému problému postavíme, kolik informaci a vědomostí o svém vlastním JÁ máme a vnímáme.

Do jakého stupně ignorujeme varovné signály organismu, do jaké míry přehlížíme mírné bolesti, které se postupně stávají součástí našeho života, ale tato druhá část našeho vlastního JÁ nás pomalu nejen vytahuje z reálného života, nutí na bolest myslet, mít ji neustále pod kontrolou a nedá spát, ale krůček po krůčku ničí to nejcennější – ZDRAVÍ.

Nejhorší je nastavení našich myslí v celosvětovém měřítku, a to je: Spořádej, co chceš (vlastně se většinou ani o jídlo v pravém slova smyslu nejedná), v jakémkoliv množství a všechno bude v pořádku, protože, když si přivodíš cukrovku druhého typu, tak ti dáme tabletky, pokud se ti zvýší krevní tlak, tak ti dáme tabletku na tlak.

Realita je úplně jiná. Léčení cholesterolu Statiny nemusí být úplně nejlepší volbou, jak už jsem nakousl v první části.

PRVNÍ DÍL
link na první část: TADY

Zkusíme si dát některé body A a B dohromady a schválně, jestli povedou ke kloudnému závěru, nejlépe k řešení. Diabetes 2. typu a Statiny
Jestliže vlastním rozhodnutím v rámci špatné diety a nedostatečného pohybu dostaneš DM2, zvyšuje se tím pravděpodobnost onemocnění Alzheimrovou chorobou až 4x, kde bohužel, jak už jsem zmínil, nemáme lék a tam prostě a jednoduše být nikdo z nás nechceme.

Medical association (2012) publikovala zajímavou studii. Zúčastnilo se jí 150 tis. žen a je v ní demonstrováno, že používání Statinů navýšilo
pravděpodobnost onemocnění diabetem 2. typu o 75 %, a to je opravdu výrazné zvýšení rizika.

V podobné studii s muži byl tento risk zvýšen o sice nižší, ale neméně strašidelné číslo 45%.

Statiny tablety = diabetes tablety = onemocnění Alzheimerovou chorobou, na kterou, znovu opakuji, neexistuje účinná léčba.

Potřeba SAMO akce stoupá a hlavně o téhle informaci musíme VĚDĚT.

„Klasickou odpovědí lékaře na zvýšený cholesterol bude brožurka s nízkotučnou dietou, která sama o sobě problém nevyřeší. A více než pravděpodobně obdržíte recept na lék typu STATIN. Tak, ci onak druhá část, bude velmi pravděpodobně v podobě předepsání léku, jako je STATIN.

Spojení s vysokým množstvím cholesterolu se jednoznačně neukazuje jako hlavní příčina srdečně cévních onemocnění.

Existuje nespočet důkazů, že více než 50 % osob, které prodělaly srdeční příhodu, mělo cholesterol v úplně „normální“ hladině.

Statiny mají mimo jiné na svědomí rapidní úpadek kognitivních funkcí, jako je paměť, soustředění, orientace apod.

PROČ ?

Protože náš mozek miluje cholesterol. Játra 80% celkového množství cholesterolu vyprodukují samy. CHOLESTEROL je nepostradatelný k formaci buněk v rámci naší mozkovny. Cholesterol působí na náš mozek jako důležitý antioxidant, stejně jako vitamín D, jež je zapojen ve více než 900 různých receptorech, a hádejte kde, ano v centru myšlení – mozku. Hlavním zdrojem vit. D je slunce, ale z něčeho musí být vytvořen, a tím materiálem je cholesterol, stejně tak jako testosteron a další ne méně důležité hormony.

Zdravý cholesterol potřebujeme a naše tělo jej miluje. Problém, který souvisí s blokací tepen, nepřímo souvisí s cholesterolem, ale přímo se zánětlivými procesy, jež se snaží cholesterol opravit nebo zahojit, chcete-li. Podíváme-li se na tepnu pod mikroskopem, cholesterol bude přítomen, ale hlavně jako pomocník, který se snaží zalepit škody napáchané zánětem.

Existuje krásné srovnání: Hořící dům a hasiči, snažící se plameny uhasit. Bude vaší dedukcí, že hasiči založili požár, protože když hoří, jsou vždy u toho? NE.

To, co způsobuje kornatění a zhoršenou pružnost tepen, je hlavně extrémní příjem cukru.

Testy by měly ukázat, zda jsou LDL nebo VLDL (menší částice) oxidované – nebezpečné, a proto doporučujeme i jiné testy, protože jen celkový cholesterol je jako informace víceméně o ničem nevypovídající.

Pokud máte vyšší LDL nechte si udělat testy, které jsem zmíňil v první části tohoto článku. Jakmile lékař tyto testy odmítne udělat, najděte si jiného lékaře, nebo si nechte test udělat v laboratoři jako samoplátce dřív, než budete pravidelným konzumentem léků, které pravděpodobně ani nepotřebujete, a které mají zásadně nepříznivé vedlejší účinky.

Vnímám jako nutnost opět připomenout, že právě zvýšené množství oxidovaných částic je přímo úměrné míře konzumovaného cukru.

Pokud máte pocit, že by článek mohl někomu pomoci, máte svolení sdílet a šířit jak jen budete chtít 🙂

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3572442/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16222621

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6066205/https://www.drperlmutter.com/cholesterol-important-brain-health/

https://www.drperlmutter.com/cholesterol-fundamental-life/embed/#?secret=xQoJlnedUmhttps://www.drperlmutter.com/tag/cholesterol/

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-optimalist/201310/your-healthy-diet-could-be-quietly-killing-your-brain

https://www.health.harvard.edu/womens-health/should-you-seek-advanced-cholesterol-testing-

https://labtestsonline.org/tests/ldl-particle-testing-ldl-p

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2014286/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3309629/

Nákupní košík