Optimální psychický stav? Adaptogeny.

Optimální Psychický Stav ?

Adaptogeny.

Jak už samo z názvu vyplývá, jedná se o jakési pomocníky, kteří usnadňují našemu tělu adaptaci, a to v širokém záběru- : ať se jedná o stres, únavu, deprese, úzkost, krevní tlak, atd.

Jedním z hlavních účinků těchto úžasných rostlin je, že skutečně fungují, nezpůsobují závislost a jsou cenově velmi dostupné.

V dnešní uspěchané době se více, než kdy jindy v lidské historii, zapomíná na úžasné účinky rostlin a bylinek a na jejich účinky je obecně nahlíženo spíše pesimisticky.

Na každý ze základních neduhů vynalezla moderní věda pilulky a chemické sloučeniny.

Tyto preparáty nejen, že neřeší samotný problém a jen jej utlumí, ale navíc potlačují opravdovou příčinu vzniku zdravotních problémů do pozadí.

Určitě mi dáte za pravdu, že zdravotní problémy neřeší jen pouhý obklad, který pomůže jen z krátkodobého hlediska.
Většinou následuje kumulace a následný nárůst zdravotních potíží a ty jsou pak spolehlivým spouštěčem stresu, depresí a únavy.
Adaptogeny jsou tedy látky, které tělu pomáhají být více “normální” nebo “vyvážený” v mnoha oblastech.

Jak mi mohou adaptogeny pomoci ?

Naše těla jsou uzpůsobena tak, aby uvolňovala hormon kortizol jako reakci na stres.

Dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu a s tím související chronický stres mohou ovlivnit každý fyziologický pochod v našem těle, včetně štítné žlázy a nadledvin, kde se, mimo jiné, kortizol tvoří.

Kortizol je známý také jako hormon stresu či stárnutí.

Jakmile hladina kortizolu v našem těle stoupne, dochází k reakci “boj nebo útěk”, která stimuluje nadledviny k jeho další produkci.

Pokud k ní dojde, dochází zároveň ke snížení tvorby trávicích sektretů a ke zvýšení krevního tlaku.
V běžném životě se s touto reakcí setkáváme poměrně často, pokud jsou mozek a tělo nuceni reagovat na stres různého původu.

Lidé, kteří pravidelně zažívají reakci BOJ nebo ÚTĚK a to několikrát denně, mohou zaznamenat stálý stres, který může způsobit tzv. vyhoření nadledvin zvýšení stresu zažívacího traktu. To má za následek, že budete notně přibírat na váze a stárnout rychleji.

Nejrizikovější skupinou jsou hlavně mladí rodiče, vysokoškoláci a pečovatelé – např. sestry nebo rodinní příslušníci, kteří se starají o invalidní příbuzné nebo pacienty.

Dlouhodobý, chronický stres vede k nadledvinové únavě a k dalším, daleko nebezpečnějším problémům – zvlášť, pokud typické symptomy přehlížíme a ponecháme je bez léčby.

Za velké štěstí považuji, že se již adaptogeny dostaly do povědomí některých osvícených lékařů a ti je začali používat na místo frekventovaných antidepresiv (dále jen AD).

Užívání AD má celou řadu vedlejších účinků a jen samotné “dolaďování”, který přípravek pacientovi zabere, trvá dlouhé měsíce.

Dlouhodobé užívání AD má navíc negativní dopad téměř na všechny orgány.
Právě vedlejší účinky AD a jejich návykovost jsou důvodem, proč jsou adaptogeny daleko lepší volbou.
Bohužel, podle odborníků ZATÍM nemají adaptogeny konkrétní a jasné využití – doposud je ověřeno, že pomáhají reagovat na jakýkoli vliv nebo stres a tím normalizovat fyziologické funkce.
Jinými slovy, adaptogen si v našem těle problém najde a vyřeší jej.

Jednoznačná pozitiva adaptogenů

Absolutní bezpečnost
Snížení odezvy organizmu na stres
Podpora celkového zdraví tím, že napomáhájí dosáhnout tělu rovnováhy známé jako „homeostáza“
Možnost kombinace různých adaptogenů, protože fungují synergicky
Nemají žádné vedlejší účinky
Nevyvolávají závislost
A mnoho dalších…

Najdete se v některých specifických příznacích různých druhů adaptogenů?
Který nebo která kombinace by se vám nejvíce hodila?

1. Ashwagandha

Pomáhá stabilizovat dobrou náladu, podporuje fyzickou a emocionální stránku.
Zlepšuje paměť, soustředění a výdrž.

K dispozici tady, nebo tady.

2. Rhodiola

Používá se při redukci stresu, depresí, únavy a pomáhá ke zlepšení mentálního výkonu.
Navíc pomáhá regulovat tvorbu hormonů, stimuluje imunitní systém a napomáhá ke svalové regeneraci. Pomáhá snížit kortizolovou odezvu.

K dispozici tady, nebo tady.

3. Bazalka

Zmírňuje stres, bolesti hlavy, nachlazení.
Dále pomáhá při trávení a je velmi protizánětlivá.
Některé z posledních studií ukazují, že bazalka dávkovaná ve správném množství redukuje krevní cukr.
Obsahuje tři antistresové fytochemické sloučeniny.

K dispozici tady.

4. Asijsky zin-seng

Používá se pro udržení pocitu pohody a dobré nálady, často je využíván jako náhražka antidepresiv.
Zlepšuje paměť a zvyšuje množství energie, mnohdy je považován za výborné afrodisiakum.

K dispozici tady.

5. Reishi

Redukuje úzkost, zmírňuje nespavost a snižuje krevní tlak.

K dispozici tady, nebo tady.

6. Cordyceps

Zlepšuje jaterní funkce, podporuje imunitu, zmírňuje úzkost a pocit vnitřního napětí,
přidává energii a přináší čistou mysl.
Je vhodný při redukci stresu po fyzické zátěži (přetrénovaní jedinci).

K dispozici tady, nebo tady.

7. Lékořice

Testy na dobrovolnících: Prokázaly, že lékořice pozitivně ovlivňuje regulaci hormonů souvisejících se stresem, včetně kortizolu.

KOUPĚ

Čistá voda ? Kliknout – OSMOSIS FILTR

Pomalý hrnec – Kliknout – pomalý HRNEC

Rada na závěr:

Pokud se rozhodne některý nebo více z těchto zázračných, a hlavně přírodních extraktů používat, doporučuji tzv. systém HOP ON / HOP OFF. To znamená, že pokud používáte například Rhodiolu po dobu 14 dní, pak je optimální pro její maximální účinek poté 10-14 dní vynechat a opět začít užívat podle potřeby.

Upozornění:

1. Adaptogeny nejsou všechny stejné a různí lidé mohou reagovat odlišně. Proto si vyberte takový adaptogen, který vám bude vyhovovat, s přihlédnutím k aktuálnímu rozpoložení a nárokům.

2. Těhotenství a kojení: Existují rozdílné názory a informace ohledně používání adaptogenů v těhotenství a při kojení. Některé druhy jsou při poporodních depresích přímo doporučovány, zejména menší dávky rhodioly, lékořice nebo ashwagandhy. Pokud užíváte léky, které potlačující imunitní systém, nebo jiné léky, nepoužívejte adaptogeny bez konzultace s lékařem kvůlli možné interakce mezi jednotlivými léčivými složkami.

3. Nepřehánějte to : Adaptogeny bez systému HOP ON a HOP OFF mohou fungovat v krátkodobém horizontu, ale musíte vždy poslouchat své tělo.

Nejvhodnější je použít adaptogeny jen jako krátkodobou podporu.
Dlouhodobé užívání je možné v případě, jste-li na stres citliví a pociťujete při užívání adaptogenů stabilizované pozitivní účinky.

Znáte některé jiné adaptogeny? Vynechal jsem Váš oblibený? Nebo by jste rádi podrobnější informace ?
Napište nám !

ZDROJE:

 1. Panossian AG. Adaptogens in mental and behavioral disorders. Psychiatr Clin North Am. 2013 Mar;36(1):49-64. PMID: 23538076
 2. Chen QG, Zeng YS, Qu ZQ, Tang JY, Qin YJ, Chung P, Wong R, Hägg U. The eects of Rhodiola_rosea extract on 5-HT level, cell proliferation and quantity of neurons at cerebral hippocampus of depressive rats. Phytomedicine. 2009 Sep;16(9):830-8. PMID: 19403286
 3. Qin YJ, Zeng YS, Zhou CC, Li Y, Zhong ZQ. [Eects of Rhodiola_rosea on level of 5-hydroxytryptamine, cell proliferation and dierentiation, and number of neuron in cerebral hippocampus of rats with depression induced by chronic mild stress]. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 2008 Dec;33(23):2842-6. Chinese. PMID: 19260327
 4. Jacob R, Nalini G, Chidambaranathan N. Neuroprotective eect of Rhodiola_rosea Linn against MPTP induced cognitive impairment and oxidative stress. Ann Neurosci. 2013 Apr;20(2):47-51. PMID: 25206012
 5. Qu ZQ, Zhou Y, Zeng YS, Lin YK, Li Y, Zhong ZQ, Chan WY. Protective eects of a Rhodiola_crenulata extract and salidroside on hippocampal neurogenesis against streptozotocin-induced neural injury in the rat. PLoS One. 2012;7(1):e29641. PMID: 22235318
 6. Konturek, S. J., Konturek, P. C., Brzozowska, I., Pawlik, M., Sliwowski, Z., Cześnikiewicz-Guzik, M., … Pawlik, W. W. (2007). Localization and biological activities of melatonin in intact and diseased Gastrointestinal Tract (GIT). Journal of Physiology and Pharmacology, 58(3), 381–405. PMID: 17928638
 7. Billyard, A. J., Eggett, D. L., & Franz, K. B. (2006). Dietary magnesium deciency decreases plasma melatonin in rats. Magnesium Research, 19(3), 157–161. PMID: 17172005
 8. Moykkynen, T., Uusi-Oukari, M., Heikkila, J., Lovinger, D. M., Luddens, H., & Korpi, E. R. (2001). Magnesium potentiation of the function of native and recombinant GABA(A) receptors. Neuroreport, 12(10), 2175–2179. PMID: 11447329
 9. Candelario, M., Cuellar, E., Reyes-Ruiz, J. M., Darabedian, N., Feimeng, Z., Miledi, R., … Limon, A. (2015). Direct evidence for GABAergic activity of Withania somnifera on mammalian ionotropic GABAA and GABA?? receptors. Journal of Ethnopharmacology, 171, 264–272. PMID: 26068424
 10. Cui, X. Y., Cui, S. Y., Zhang, J., Wang, Z. J., Yu, B., Sheng, Z. F., … Zhang, Y. H. (2012). Extract of Ganoderma lucidum prolongs sleep time in rats. Journal of Ethnopharmacology, 139(3), 796–800. PMID: 22207209
 11. Wright, K. P., McHill, A. W., Birks, B. R., Grin, B. R., Rusterholz, T., & Chinoy, E. D. (2013). Entrainment of the human circadian clock to the natural light-dark cycle. Current Biology, 23(16), 1554–1558. PMID: 23910656

https://draxe.com/adaptogenic-herbs-adaptogens/

https://drjockers.com/health-benets-rhodiola/

https://wholenewmom.com/health-concerns/what-are-adaptogens/

Nákupní košík