Nejčastěji kladené otázky

Nejčastěji kladené otázky

Mohou být ketonové estery použity pro lepší spánek?

Rozhodně ano!
Pokud si dáte ketonové estery před spaním, dopomohou vám k hlubšímu, kvalitnějšímu spánku. Pokud se budíte v noci a nemůžete usnout, budíte se ráno unavení a neodpočatí, nebo jste sportovec a potřebujete hlubokou regeneraci, pak je davka 5ml na noc velmi účinou strategií.

Měl bych ketonové estery používat, pokud tepve začínám s keto dietou, nebo nízkosacharidovým stravováním?

Ne, toto nedoporučujeme. Mnoho proměnných může způsobit, že si projdete keto chřipkou a budete z toho vinit ketonové estery. Nicméně, pokud zajistíte organismu dostatek důležitých elektrolytů a budete chtít za cenu některých vedlejších nástupů celého přechodu na keto zažit dříve a celkově se tak rychle adaptovat, tak menší množství, řadově 5-10ml může celkově pomoci a například bolení hlavy přímo ustoupit.

Mohu ketonové estery užívat současně s MCT olejem?

Je mi líto, ale estery a MCT C8/C10 olej spolu soupeří o metabolický přístup v těle a olej tak může de facto blokovat vstřebávání esterů, často tento mix také vede k příliš nízké glykémii, což se se samotným esterem nestane.

Navíc, pouze 10% MCT C8 tvoří ketony, mužete porovnat sami, když si dáte lžičku MCT oleje a lžičku ketonových esterů… Rozhodně však doporučujeme užívat ketonové estery spolu s elektrolyty ještě pro lepší účinek.

Je nutné být na ketogenní, nebo nízkosacharidové stravě?

Není to nutné, zejména ne u ketonových esterů, které jsou mnohem silnější, než ketonové soli.
Samozřejmě pokud budete zároveň dodržovat ketogenní stravu, budete potřebovat méně ketonových esterů a také nástup jejich benefitů bude rapidně rychlejší a déle trvající.

Pokud jste již delší dobu na ketogenní dietě, vaše tělo se naučilo ketony efektivně využívat (má vybudované tzv. MCT transportéry), což bude vaše výhoda oproti někomu, kdo je na sacharidové stravě. Určitě ale doporučujeme konzumovat potraviny s nižším glykemickým indexem, vynechat cukr a vysoko kalorická sladidla apod.

Pozor také na přemíru ovoce.
Velkým přínosem jsou ketonové estery pro sportovce. Pro ně je většinou ketogenní strava neudržitelná, resp. prvních 6 – 9 měsíců na ketogenní stravě v souvislosti s vysokým sportovním nasazením je velmi těžkých a výkonnost v tomto přechodném období často klesá. To je důvod, proč většina sportovců ketogenní dietu po pár týdnech vzdá. Avšak s ketonovými estery není třeba činit kompromisy.

Jaký je rozdíl mezi ketonovými estery a ketonovou solí?

Dva hlavní rozdíly: Za prvé, většina ketonových solí je pouze z 50% biodostupná (pouze polovina může být tělem použita jako palivo).
Za druhé, ketonové soli obsahují opravdu velké množství soli (sodík, draslík, hořčík a vápník), často přesahují denní doporučenou dávku soli. Což je skvělé, pokud začínáte s ketogenní stravou, kde potřebujete zvýšený přísun soli v adaptační fázi, ale z dlouhodobého hlediska vám může nadměrné množství sodiku působit zdravotní potíže.

Mohu míchat ketonové estery s kávou či jinými kofeinovými nápoji?

Ketony rozhodně umocní efekt kofeinu. Někdy se může dostavit až podrážděnost, roztěkanost, přílišná stimulace. Overdrive – příliš rychlá a intenzivní stimulace, které je lepší se vyhnout, nebo si najit své individuální a optimální dávkování jak kofeinu, tak ketonových esterů.

Ketonové estery vás dokáží nakopnout stejně jako káva, ale bez jejích vedlejších negativních účínků, které spousta lidí zažívá. Tady se samozřejmě otvíra další prostro využití k.esterů.

Mohu ketonové estery používat během přerušovaného či delšího půstu? Narušují ketonové estery půst?

Záleží, jak si definujete půst a co je vaším cílem. Pokud je vaším cílem hubnutí, pak jsou ketonové estery velmi vhodné. Mohou vám pomoci překonat hned několik různých krizí.
Pokud ale půstujete například kvůli optimalizaci střevního prostředí, autofagii atd. pak samozřejmě cokoliv obsahujícího kalorie muže účínky čistého půstu ukončit.
Při delším půstu, kromě otázky, zda to váš půst naruší či nikoliv, je třeba myslet také na to, že už tak během půstu je hladina vašich ketonů v krvi poměrně vysoká.
Ketonové estery mohou sloužit jako pomyslný most mezi obtížným prvním dnem pustu a těmi dalšími, což v praxi znamená jakési natrénování doby bez jídla a přesto dosažení žádaných benefitů půstů, nebo Dr. Valter Longo známou strategii FMD (fast mimicking diet) mimikující forma půstu. Nechcete se dostat na více než 4 mmol ketonů v krvi, pakliže k tomu nemáte zdravotní důvod, takže pokud při delším půstu, pak raději menší množství. Ketonové estery vám mohou při půstu pomoci se dostat přes určité propady energie.

Máte další otázky ? Kontaktujte mě přes konzultační formulář.

Nákupní košík