Co jsou to Exogenní ketony ?

Co jsou to Exogenní ketony ?

Ketony mohou být přirozeně vyráběny vaším tělem (endogenní ketony)a to zejména v období bez sacharidů, nebo formou přerušovaného půstu (nejčastěji od 17 hodin bez příjmu jakýchkoliv kalorií) nebo mohou pocházet z doplňků stravy (exogenní ketony) kde tedy není nutností dodržovat nízkosacharidovou stravu, nebo držet nějakou formu půstu.
Takový doplněk obsahuje ketony ve formě beta-hydroxybutyrátu (BHB)
Druhá primární forma ketonů, acetoacetát, není chemicky stabilní a tudíž není vhodný jako pro doplněk stravy.

Existují 2 hlavní formy ketonových doplňků stravy:

Ketonové soli: Jedná se o ketony navázané na minerální soli, typicky na sodík, draslík, vápník nebo hořčík, většinou ve formě prášku a smíchané s tekutinou.
Ketonové estery: Tyto ketony jsou navázány na další složku nazývanou ester a jsou rozpuštěné v tekutině. Ketonové estery se primárně využívají ve výzkumu a nejsou tak snadno marketingově dostupné jako mnohem výrobně cenově dostupnější ketonové soli, ale to už nějákou dobu neplatí my si můžeme všech benefitů KE začít užívat.

Obě formy ketonových doplňků zvyšují hladinu ketonů v krvi a tak napodobují to, co se děje při ketóze ve vašem těle, pokud dodržujete nízkosacharidovou, ketogenní stravu a nebo dodržujete stále více populární formy přerušovaných půstu (IF-Intermittent fasting)

Bylo zjištěno, že po užití přibližně 12 gramů ketonové soli došlo u účastníků k nárůstu hladiny ketonů v krvi o více než 300 %. přičemž většina dostupných ketonových doplňků obsahuje 8 – 12 gramů ketonů na jednu dávku.
Toto zvýšení krevních ketonů je velkým benefitem, zejména pro ty, kteří chtějí vstoupit do stavu ketózy, aniž by nutně museli několik dní dodržovat ketogenní stravu, či půsty ať už z vlastní vůle a nebo zdravotních důvodů.
Z toho mimo jiné vyplývá, že doplňování ketonů může mít velmi podobné zdravotní benefity jako ketogenní dieta, a to včetně váhového úbytku.
Mnoho příznivců ketogenní stravy využívá ex.ketony ve formě doplňku stravy spolu s ketogenní výživou, a to zejména v samém začátku low carb, nebo keto, kdy tělo ještě neprodukuje dostatek ketonů vlastních a není dostatečně adaptováno na jejich efektivní metabolické využití.
Tím se nejen zkracuje čas, kdy tělo dosáhne nutriční ketózy, ale také se eliminuje tzv. keto chřipka(viz.video TADY), tedy nepříjemné stavy, které se u některých jedinců (zejména těch přecházejících ze stravy bohaté na sacharidy) mohou dočasně vyskytovat po zavedení velmi nízkosacharidové stravy. Tyto nepříjemné symptomy jsou většinou zácpa, bolesti hlavy, zápach z úst, svalové křeče či průjem a uvádějí, že ketonové doplňky dokážou tyto stavy redukovat učinně spolu s optimalním doplněním elektrolytů (sodík, draslík, hořík apod.)

Co se děje s organismem během ketózy ?

Pokud se stravujete klasickým způsobem, kdy ve vaší stravě převažují v majoritním zastoupení sacharidy, pak vaše tělo spoléhá na glukózu jako svůj zdroj energie a palivo.
Glukózu získáváme ze sacharidů obsažených v naší stravě, včetně cukrů a škrobových potravin jako je chléb, těstoviny, rýže, brambory a některá zelenina ať už s větším, nebo menším zastoupenim sacharidů.
Pokud vynecháme, nebo omezíte tyto zdroje sacharidu a začnete s nízkosacharidovou stravou (výrazné omezení sacharidů) , vaše tělo je nuceno hledat alternativní palivo.

Začne získávat energii z tuku, z jehož metabolizace přes játra vyrábí signalní molekuly a efektivní energetické jednotky KETONY, přičemž bychom pro optimální vysledky neměli překročit hranici 20g sacharidů denně. Množství sacharidu denně je však velmi individuální a záleží na celé řadě faktoru (výška, váha, množství svalové hmoty, fyzická aktivita atp)
Tato metabolická změna vás uvede do nutriční ketózy, což jednoduše znamená právě tvorbu ketonů, řádově již po několika dnech, ale i hodinách, budu opět záležet kolik sacharidů jste měli v posledním jídle a na vašem metabolickém zdraví.
Většina lidí se dostane do mírnějšího stavu ketózy také v období půstu nebo po velmi náročném cvičení, kde dojde k rapidnímu úbytku zásobního škrobu (játra a svaly)
Dva hlavní ketony produkované tělem jsou acetoacetát a beta-hydroxybutyrát. Třetím je aceton, ale není tělem tolik využíván, respektive je, ale to až v dalších fazích adaptace. Tyto ketony nahrazují glukózu jako zdroj energie a zásobují váš mozek, srdce a svaly energií. Ketony a jejich tvorba samy o sobě mohou být zodpovědné za hubnutí během nízkosacharidového stravování a ketogenní diety.

Nákupní košík
Vyberte svou měnu